Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?

Cumhuriyetin îlânı ile birlikte harf inkilabı yapılmış ve türk halkı bir gecedel cahil bırakılmıştır. 1000 yıllık Türk Kültürü paçavra gibi bir kenera bırakılmış ve soyunu atasını bilmeyen şuursuz bir gençlik yetiştirmişlerdir.

Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?

A, Türk ve Sâmî alfabesinden türemiş birçok alfabenin ilk sesli harfidir. Kalın geniş-düz, orta damak seslisidir.


Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Eski Mısır, Sümer, Akad, Sâmîlerden kalma hiyeroglif sistemlerde A harfini gösteren bir çok işâret vardı. Sâmî hiyografilerinde öküzü A harfi işâretiyle gösteriyorlardı. Bunlardan Fenikeliler almışlar ve buna Alf, onlardan da İbrâniler alarak Aleph (Alef) demişlerdir. 

Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Arap dilinde “Elif”, Yunanca’da Alpha olmuştur. Sâmî alfabesi ünsüz (konson) olduğu için A ünlüsü Arap dilinde hareke ile, yâni fetha ile gösterilir. Elif harfi ise tek ünlü harf olan hemzeden türemiştir. 


Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Araplardan “Alpha” olarak Yunanlılar, onlardan da Romalılar almışlardır.Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Orhun-Yenisey, Uygur, Peçenek gibi eski Türklerin kullandıkları alfabelerde de, A harfi çeşitli şekillerde yazılmıştır. Göktürk alfabesinde Z işâreti ile gösterilen A harfi, kelime sonlarında mutlaka gösterilmiş, kelime içinde ise çok az yazılmıştır.

Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Uygurlarda ise A harfi Arapçada olduğu gibi başta, sonda farklı yazılırdı. Pehlevî olan bu yazı Arâmî aslından gelmektedir. Daha sonraki Uygurların kullandığı Nasturî, Manihaî alfabeleri de hep Arâmî asıllıdır. A harfi Uygur alfabesinde şekil olarak değişik tarzlarda yazılmıştır. Arap harfleri ile  sesi bâzan medli, bâzan medsiz, bâzan ayın harfi ile gösterilmiştir. Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Cumhuriyetin îlânı ile birlikte harf inkilabı yapılmış ve türk halkı bir gecede cahil bırakılmıştır. 1000 yıllık Türk Kültürü paçavra gibi bir kenera bırakılmış ve soyunu atasını bilmeyen şuursuz bir gençlik yetiştirmişlerdir. Latin alfabesindeki A harfi ile Türkçe A sesi karşılanmaya çalışılmış, ancak uzun A’lı (Â) olan kelimelerin yeni harflerle yazılması konusu tartışılmıştır. "Asmaktan", âsar ile asar (eserler) kelimesi birbirinden nasıl ayrılacaktır? Bu şimdilik halledilememiş bir meseledir. Bu konuda kabûl edilmiş herhangi bir kâide yoktur. Yazı yazan kimseler istedikleri gibi yazmakta, bâzısı iki A harfi yazmakta, bâzısı hiç koymamakta, bâzısı da bâzan yazmakta, bâzan yazmamaktadır. Bu durum yazıların anlaşılmasını güçleştirmektedir.

A harfi bir orta damak ünlüsü olup, ön taraftan, e, i, arka taraftan o, u harfleri arasından telaffuz edilir. A harfi tabii olarak telaffuz edildiği zaman, ses yolu gerilmez, bu yolun açık olmasından dolayı yedinci dereceye varır. Ağız biraz açılır, küçük dil geniz yolunu kapar, dil hafifçe öne kayarak soluğa yol verir.

Solukta hiçbir maniyle karşılaşmadan ağız kovuğunda A sesi meydana getirilir. A harfine ağzın çeşitli durumlarına göre husûsiyetler kazandırılır; alçak, ince, düz, açık vb.

Türkçede normal A, orta uzunlukta, ağzın gerisinden çıkan ve kalın olarak söylenen A’dır.

Telaffuzunda öne ve arkaya kaymış şekilleri de vardır. Bunlardan geniş A Tarançı, Volga; açık A İstanbul; yuvarlağa kaçan A ise Volga şivelerinde görülür. A harfi ile bâzı tâbirler kısa olarak ifâde edilir. Bunlardan bâzıları şunlardır:


A : “Alay” kelimesinin kısaltılması: 2.P.A. (İkinci Piyâde Alayı)

A : Sıralamada birinci işârettir.

A : Avusturya’nın milletlerarası trafik işâretidir.

A: Elektrikte Amperin remzidir.

A: Astronomide Alpha grubu yıldızları gösterir.

A harfi yukarıda yazıldıklarından başka birçok nesneleri işâretlemede de kullanılır.

COMMENTS

BLOGGER: 3
Loading...
Ad

Bilgisayar Oyunları,8,Bilim ve Teknoloji,20,Bitkiler Alemi,3,Biyografi,17,Bumerang,9,Can Simit,63,Coğrafya,4,Deneme Yazısı,2,Dikiş ve Nakış,10,Dil Öğrenimi,2,Edebiyat,21,ev,3,Fatih Karaali,3,Gezi & Travel,27,Hakan Sarıkaya,13,Hayvanlar Alemi,2,hobi | el işi | dekorasyon,4,Kara Kalem,16,Kitap İncelemesi,3,Magazin,2,Mehmet Çetin,35,Orçun Yiğit,8,Otomobil,23,örgü,5,pratik bilgiler,3,SAĞLIK,18,Sanat,1,Sinema,9,Şifalı Bitkiler,2,Şiir,1,Tarih,26,Tatlı Tarifleri,2,Yemek Tarıfleri,11,
ltr
item
Netten Yazar - Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen BLOGU: Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Alfabenin İlk Harfi " A " mı " Elif " mi ?
Cumhuriyetin îlânı ile birlikte harf inkilabı yapılmış ve türk halkı bir gecedel cahil bırakılmıştır. 1000 yıllık Türk Kültürü paçavra gibi bir kenera bırakılmış ve soyunu atasını bilmeyen şuursuz bir gençlik yetiştirmişlerdir.
https://3.bp.blogspot.com/-3m3NyMHqffo/VzLk4FNmLwI/AAAAAAAAC0M/5HwW5IuXkzkZjENoiOxNN_lZnLlR3U3RACLcB/s320/a_letter_nettenyazar.png
https://3.bp.blogspot.com/-3m3NyMHqffo/VzLk4FNmLwI/AAAAAAAAC0M/5HwW5IuXkzkZjENoiOxNN_lZnLlR3U3RACLcB/s72-c/a_letter_nettenyazar.png
Netten Yazar - Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen BLOGU
https://nettenyazar.blogspot.com/2016/05/alfabenin-ilk-harfi-m-elif-mi.html
https://nettenyazar.blogspot.com/
https://nettenyazar.blogspot.com/
https://nettenyazar.blogspot.com/2016/05/alfabenin-ilk-harfi-m-elif-mi.html
true
7376820228945006475
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy