20 Mayıs 2015 Çarşamba

AFYON JEOTERMAL ENERJİ

Afyon şehri, enerjide kendi kendine yeten ilk şehir oldu. Afyon jeotermal enerji yatırımları ve bu alanda dünyada örnek gösterilen buluşlarıyla dikkat çekiyor. 


Özellikle jeotermal ve güneş enerjisi alanında uzmanlaşan Afyon’da inovatif projelerin bütçesi 1 milyar doları buldu. Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemine sahip olan şehirde 15.000 konut, 50 otel ve yüzlerce sera yer altından gelen sıcak su ile ısıtılıyor. Bu şekilde jeotermal enerji kaynaklarıyla % 60’a varan oranda daha ucuza ısınıyor. Bu da yılda 300 bin ton kömüre denk geliyor. Şehirde bu sayede yıllık 210 milyon dolar tasarruf sağlanıyor.AFYON JEOTERMAL ENERJİ
AFYON JEOTERMAL ENERJİ
TÜBİTAK ile ortak çalışma başlatan Afyon ve civarındaki mermer tesisleri özellikle ince kesim ve işleme teknolojisinde dünyada sadece üç ülkede uygulanan bir teknolojiyi hayata geçirmeyi başardı. Bu teknoloji mermerin milimetrenin 10’da birine kadar incelikte kesilmesine imkân sağlıyor. Böylece, ameliyat bıçağından, laboratuvar malzemesine kadar birçok ürün özel işlenmiş mermerden imal edilebiliyor.

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru