1 Nisan 2015 Çarşamba

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılarak bilgisayar ağlarına, elektronik sistemlere, kişi ya da gruplara teknik olarak zarar vermek demektir.

Siber Saldırı
Bunların yanında web sitelerinin hacklenmesi, şifrelerin ele geçirilmesi, spam mailler, virüse içerikli datalar da siber saldırı sayılır. Tek bir kişi tarafından yapılabileceği gibi belli bir grup tarafından da yapılabilir. Siber Saldırı için cep telefonları, internet, sosyal medya, elektronik posta ve online oyunlar kullanılabilir.
Siber Saldırı


Kişilik haklarına sanal yolla psikolojik saldırı yapılabileceği gibi verileri ele geçirerek ya da sistemleri kesintiye uğratarakta saldırı yapılabilir. Büyük çaplı ve devlet boyutunda yapılan elektronik saldırılar Siber Savaş olarak tanımlanır. Siber savaşın sonuçları daha kapsamlı olabilir. Örneğin nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında, elektrik dağıtım şebekelerinde sorunlar çıkabilir.
Siber Saldırı
Uydular gönderilen sinyallerle yörüngelerinden çıkarılabilir. Hava kontrolü ele geçirildiğinde uçaklar düşürülebilir ve havada çarpışabilir. Bankacılık sistemleri, metro hatları ve trafik ışıklarına kadar tüm elektronik sistemler zarar görebilir.
Siber Saldırı
 Nitekim Türkiye'de 31.03.2015 tarihinde ülke çapında gerçekleşen elektrik kesintisinin siber saldırı kaynaklı olabileceği komplo teorileri arasında yer almıştır.

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

2 yorum:

  1. Siber saldırılara sanal ortamda daha çok zaman harcayan insanlar, özellikle de gençler ve çocuklar maruz kalıyor. Siber saldırılar sonucu tehdit, taciz ve şantaj gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

    YanıtlaSil
  2. Siber saldırı olması muhtemel zira kimse neyden kaynaklı oldugunun aciklamasini yapamadi

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru