20 Şubat 2015 Cuma

Ölü Deniz ( Lut Gölü )


Tarihî mekânlarıyla ün salan Ürdün’de görülmesi gereken yerlerin başında, dünyadan çok sayıda insanın şifa için uğradığı Ölü Deniz (Lût Gölü) geliyor. 


Ölü Deniz, dünyanın en alçak noktası ve deniz seviyesinden 400 metre daha aşağıdadır. Ku­zey­-gü­ne­y ara­sı 74, do­ğu-ba­tı ara­sı 16 km’dir. Ala­nı 930 km2 derinliği de 400 metredir.

Denizin tuzluluk oranı % 30 civarında. Akdeniz’den 8.6 defa daha tuzlu. Denizin üzerinde kitap, gazete veya dergi rahatlıkla okunabiliyor. 

dead sea

Denizin genel görüntüsü dışında çevre görüntüsü kısmen Pamukkale’yi andırıyor. Etrafında yeterince tesis ve otel bulmak mümkün. Ölü Deniz’in suyu; magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, bromid, iyodin, selenyum, sülfür, manganez ve benzeri 29 çeşit mineral barındırmakta.

dead seaÖlü Deniz, Kur’ân-ı kerîm’de Lût kavmi olarak, eski Ahit’te de Sodom ve Gomore kentlerinin yıkılması olarak geçiyor. Bugün Lût Gölü diğer ismiyle Ölü Deniz’in yarısı İsrail, yarısı Ürdün tarafında kalıyor. İsteseniz de batamayacağınız bu deniz içinde hiçbir canlı yaşamıyor. Deniz suyu potasyum kaynağı olduğundan kilo vermede, streste, romatizmada kullanılıyor. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıcı, cildi pürüzsüz hâle getirici, toksinleri atıcı, vücuda dinçlik verici, hücre yenileyici, yağ tabakasını eritici özelliklerinin yanı sıra sedef hastalığına iyi geldiği, uzmanlar tarafından bildiriliyor. Ölü Deniz’in bu şifalı suyu, 2.000 yıldan da önceki zamanlara dayanan bir şöhrete sahip.


dead sea

dead seaLÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

5 yorum:

 1. Bende gitmiştim Lut gölüne vee beni gerçeten çok etkilemişti.Bir şey sormak istiyorum burada nasıl yazar olunuyor acaba? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İletişim bölümündeki formu doldurmanız yeterli.Site yönetimi size geri dönecektir.

   Sil
 2. Lut Gölü'nü zararlı, radyasyon içeren bir yer olarak düşünmüştüm. Meğer şifa kaynağıymış. Yazınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.Ben de öyle olduğunu sanıyordum.Doğrusunu öğrenince paylaşmak istedim.

   Sil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru