18 Ocak 2015 Pazar

akıllı telefonda göz muayenesi

Peek Retina, dünyanın her yerinde hızlı ve düşük maliyetli profesyonel göz muayenesi sağlayan akıllı bir telefon adaptörü. Göz bakım uzmanları, yazılımcılar ve ürün tasarımcılardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen cihaz, dünya çapında yüksek kaliteli göz bakımına erişimi artırmayı hedefliyor.

Peek Retina'yı keşfeden Dr Andrew Bastawrous Mashable'ya verdiği bir röportajda," Dünyada yaklaşık 39 milyon kör insan var. Aslında körlüğün yüzde 80'i önlenebilir. Ancak birçok bölgede insanların göz muayenesine erişimi yok." dedi.

London School of Hygiene & Tropical Medicine, Strathclyde  Üniversitesi ve NHS Glasgow Centre for Ophthalmic Research ile işbirliği içerisinde geliştirilen cihaz, Peek Retina sayesinde yüksek ve kaliteli görüntü yakalayarak; diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların saptanmasında da işe yarıyor.
Cihaz özel yazılımı sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntüleri anında inceleyen doktorların,  görüntüleri başka doktorlara anında göndererek birbirleri ile fikir alışverişinde bulunabilmesini sağlıyor.
Peek Retina kitiyle ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Cihaz şimdiye kadar Bostwana, Kenya ve Mali gibi ülkelerde test edildi.
Tahmini bitiş süresi Ekim 2015 olan cihaz, şu an için sadece Samsung Galaxy S3 ile çalışıyor. Bu durumu evrensel hale getirmek için ise yatırım gerekiyor. Akıllı telefon tabanlı taşınabilir göz muayenesi kitinin arkasındaki ekip, projeyi hayata geçirmek için bir kampanya başlatmış durumda.
Fişe

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru