13 Ekim 2014 Pazartesi

"People assume that time is a strict progression of cause to effect, but actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly, timey-wimey stuff..." 10. Doktor, "Blink" adlı bölümden.

Doctor Who, 1963'de yayına başlayan İngiliz yapımı bir bilim kurgu dizisidir. Gallifrey gezeninden bozuk bir TARDIS (Time and Relative Dimensions in Space- Uzayda Zaman ve Göreceli Boyutlar) gemisi -aslında içi daha büyük ya da dışı daha küçük bir polis kulübesidir- çalan doktor, insan da dahil evrende ve zamanda her canlıyı; dünyada dahil olmak üzere her gezegeni kurtarmaya çalışır. Her öldüğünde bir kere rejenere olma yani başka bir insana dönüşme hali vardır. Ömrü hayatı boyunca, aksi verilmedikçe, 12 tane rejenerasyon geçirme imkanı vardır.

Doctor Who

Dizi 1963'den 1989'a kadar devam etmiş, 1989-1996 arası duraklamış, 1996 da sadece bir filmi çekilmiş, 2005'den sonra ise yeni dizi bölümleri çekilmeye başlamıştır. Biz ise 2005'den sonrasını anlatacağız.

Hikaye, 9. doktorla başlar. 8.doktor sırasında, Doktor'un ait olduğu Gallifrey ırkı ve Dalekler (badminton topunu andıran robotlar) arasındaki savaşı durdumak için iki ırkı da yokedecek bir silah kullanır. Dalekler bu yıkımdan kurtulurken, Gallifrey tamamen yokolur -aslında olmaz da spoiler olsun. Bizim ekranda gördüğümüz kendi ırkını yok etmiş bir timelord'un kimi zaman yalnızlığı, pişmanlığı; kimi zaman öfkesi , kimi zaman da merhameti ve kahramanlığıdır. Doktor'la zaman ve uzayda seyahat eden insanlar ise, genellikle sonları iyi olmamakla beraber, doktorun hep yoldaşları olmuştur.


Son olarak, izlemeden bu dediğimi anlayamayacaksınız ama şunu demek istiyorum: Doctor Who, bir bilim kurgu dizisi olarak, zamansal ve boyutsal olaylara çizgisel değil çizgisel olmayan şekilde bakan bir dizidir. Bu yaklaşım ise televizyon denen aptal kutusundan bir şey öğrenmek için iyi bir araç olabilir. Madem televizyonda vakit kaybediyorsunuz, Doctor Who izleyerek vakit kaybedin derim.

Not: İlk defa izleyecekler için "Blink" adlı bölümü tavsiye ederim. Aşağıda da diziden etkileyici bir sahne var, bölümün ismini hatırlamıyorum.

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru