9 Ekim 2014 Perşembe

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht, keşfettiği epik tiyatro kuramı ile çağdaş tiyatro ve dramaturgi anlayışını derinden etkileyen, XX.yüzyılda yaşamış Alman oyun yazarıdır. Birinci dünya savaşı, ilerliyen yıllarda gerçekleşen ikinci dünya savaşı ve bu savaşın yıkıcı etkileri; o dönemde yaşayan pek çok sanatçı gibi Bertolt Brecht’i de derinden etkilemiş ve bunlar epik tiyatro kuramının ortaya çıkmasında en büyük etmen olmuştur.

1898 yılında Almanya’nın Augsburg şehrinde dünyaya gelen, katolik bir baba ve protestan bir annenin çocuğu olan Brecht; genç yaşlarında şiir ile ilgilenmiş, ayrıca gene bu yıllarda savaş karşıtı düşüncelerini net olarak ifade etmiştir. İlerliyen yıllarda Münih üniversitesinde doğa bilimi, tıp ve edebiyat okumaya başlamış ve bu dönemde ilk kez drama üzerine çalışmalara başlamıştır. Ancak, birinci dünya savaşı esnasında sıhhiye askeri olarak görevlendirildiği için tahsilini yarıda kesmiş, savaştan sonra da tahsiline devam etmemiştir.


Savaştan hemen sonra Münih’te tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Brecht, 1920 ile 1921 yılları arasında politik bir kabarede ufak bir bölüm oynamış ve ilerleyen yıllarda boyunca politik oyunlar hazırlayan Karl Valentin, Büchner, Wedekind gibi çeşitli sanatçılardan etkilenmiştir.

Brecht, 1933 yılında Hitler’in Almanya’da gücü ele alması sebebiyle Danimarka’ya yerleşmiş, savaşın başlamasına yakın, 1939 yılında Danimarka’dan İsveç’e göç etmek zorunda kalmıştır. Danimarka ve Norveç’in Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilmesi yüzünden Finlandiya’ya sığınmış, oradan da Amerika’ya geçmiştir. Soğuk savaş döneminde komünist akımı destekleyen Brecht, siyasi tercihi nedeniyle Amerika’da da baskıya uğramış; bunun sonucunda Amerika’dan önce İsviçre’ye gitmiş, orada belli bir süre yaşamış ve oyunlar sahnelemiş; yaşamının sonlarına doğru Doğu Almanya’ya yerleşmiştir. 1956 yılında, 58 yaşında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

İlk oyunu BAAL’i 1918 yılında çıkaran Brecht, 1950’li yıllara kadar yaklaşık 50 tane oyun, bunun yanısıra 10’a yakın epik tiyatro kuramı üzerine kitap yazmıştır. Önemli oyunları olarak Kafkas Tebeşir Dairesi, Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü, Cesaret Ana ve Çocukları, Üç Kuruşluk Opera, Galilei'nin Yaşamı,  Adam Adamdır sayılabilir.


Yazar

Can Simit

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru