19 Ekim 2014 Pazar

Bakır, çoğunlukla elektronik devrelerde iletken olarak kullanılan, sünekliliğe meyilli ve korozyonla aşınmaya dayanımlı olan bir elementtir. Doğada nadir olarak elementel halde bulunmakta, çoğunlukla sülfür ya da oksijen ile bileşik yapmaktadır. Bunların işleme metotlarını detaylı şekilde işlemeyeceğiz, ancak temel bir bilgi olarak sülfürlü bakır minerallerinin 1000 santigrat derece civarlarında ısıtılma teknikleriyle; oksitlilerin ise sülfirik asit solüsyonü ile işlenip bakır elementinin elde edildiğini söyleyebiliriz. Bu yazıda sadece doğadaki bazı sülfürlü bakır minerallerinin, sıklıkla rastlanılan fiziksel görünümleri ve özelliklerini  paylaşacağız.Sülfürlü Bakır Mineralleri

Kalkopirit (Chalcopyrite): Elimde genel bir veri olmamakla birlikte, doğada en sıklıkla bulunan bakır mineralidir. Genel formulü CuFeS2 'dir. En belirgin özelliği, hem mikroskop hem de gözde görünebilen soluk sarı rengidir. Metallik görünür, ışık geçirmez. 

Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 1. 
Sarı kalkopirit parçalarının mikroskopta görünümü


Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 2.
Sık Kalkopirit içeren bir taş


Kovelit (Covellite): Nadir görülür. Genel formülü CuS'dir. Metalik görünümlü ve ışık geçirimsizdir. Gözle görünür bir şekilde indigo mavisi (mavi mor arası) bir rengi vardır. Mikroskop altında, mavinin tonlarında (çoğunlukla) turkuaz mavisi olarak görünür.

Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 3. 
Bir kovellit kesitinin mikroskop altında görünümü


Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 4. 
Kovellit içeren bir taş

Bornit (Bornite): Kalkopirit kadar olmasa da sıklıkla görünen bir mineraldir. Metalik görünümlü ve ışık geçirimsizdir. Genel formülü Cu5FeS4 dür. Gözle görünen rengi bakır-kırmızından maviye doğru gitmektedir. 


Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 5. 
Gözle görünen pembe-mor bornit minerali

Kalkosit (Chalcosite): Genel formülü Cu2S'dir. Ağırlıkça % 80 e yakın bir oranında bakır içeren bir mineraldir. Işık geçirimsiz ve metallik görünümlüdür. Gözle görünür rengi koyu gri-siyahtır. 

Sülfürlü Bakır Mineralleri
Şekil 6. 
Kalkositin taş halindeki görüntüsü


YAZAR
Cam Simit

LÜTFEN BU YAZIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINIZ

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.

GÖRÜNTÜLENME

E-MAIL ABONELİK

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM

ÖZEL GÜNLERİNİZİ SÜSLEYİN... ZEDONNA.COM
Çiçekli Taçlar, Nikah Şekeri, Kokulu Taş, Cam Şişe, Lohusa Ürünleri, Kaneviçe, Doğum Günü, Sünnet, Mevlüt, Kına, Düğün

EN ÇOK OKUNANLAR.........(Son 7 günde)

Tüm Zamanların Rekoru